خانه » علت بوی بد ماشین لباسشویی
علت بوی بد لباسشویی

علت بوی بد ماشین لباسشویی

علت بوی بد لباسشویی چیست؟ و راهکارهای رفع آن

 یکی از مهمترین و اصلی ترین ایرادات مربوط به ماشین های لباسشویی را، بوی بد آن شکل داده است. توجه نمایید که علت بوی بد لباسشویی بسیار متغیر بوده و بایستی در اسرع وقت علت را شناسایی و آن را رفع کرد. اگر آن را برطرف نکنید علاوه بر اینکه بوی نامطبوع در محیط اطراف لباسشویی پخش می شود، باعث بوی متعفن در لباس هایتان هم شود. ما در این مقاله سعی داریم به سوال افراد که چرا لباسشویی بوی بد می گیرد کامل پاسخ دهیم و همچنین چندین راهکار برای برطرف نمودن آن بیان کرده ایم. پس با ما همراه باشید.

خلاصه ای از دلایل و رفع بوی بد لباسشویی

دلایل و رفع بوی بد لباسشویی

پیشنهاد می گردد که در گام اول راجع به دلایل بروز ایراد یاد شده اطلاعاتی را به دست آورید. همچنین بهتر است که همیشه از مواد شوینده باکیفیت و مناسبی برای شستشوی البسه های خود استفاده نمایید. شما با انجام سرویس های دوره ای ماشین لباسشویی خود، می توانید از انتشار بوی نامطلوب جلوگیری کنید. فراموش نشود که بوی بد ماشین لباسشویی در طول زمان ایجاد می شود. اصلی ترین علت آن نیز رسوب جرم ها در قسمت های مختلف دستگاه می باشد. میکروب ها، کپک ها و قارچ ها به راحتی می توانند در برخی از قسمت های دستگاه رشد کرده و سبب ایجاد انتشار بوی ناخوشایند شود. شما برای برطرف نمودن آن می توانید با نمایندگی تعمیرات لباسشویی اس پی یار تماس بگیرید. اما در ادامه دلایل و راهکارهایی برای رفع آن بیان می کنیم.

چرا لباسشویی بوی بد می گیرد؟

امروزه بسیاری از افراد به دنبال بررسی دلیل بوی بد لباسشویی هستند. تا بتوانند آن را برطرف نمایند. توجه داشته باشید که بد بو بودن ماشین لباسشویی می تواند مشکلات زیادی را برای افراد به وجود آورد. همچنین در برخی از موارد بوی نامطبوع لباسشویی در تمیزی البسه ها نیز تاثیرگذار می باشد. آیتم های زیادی در بروز بوی بد لباسشویی دخیل اند. از مهمترین این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-باز بودن مسیر فاضلاب و مشکلات مربوط به لوله کشی

باز بودن مسیر فاضلاب و مشکلات ناشی از لوله کشی بد، جزو اصلی ترین مواردی هستند که سبب بوی فاضلاب در لباسشویی می شوند. برخی از افراد بدون استفاده از سیفون، شیلنگ تخلیه دستگاه خود را به لوله فاضلاب وصل می کنند. در چنین حالتی بوی نامطبوع فاضلاب به قسمت های داخلی دستگاه راه پیدا می کند. برای این منظور توصیه می شود که در حین نصب ماشین لباسشویی خود، حتما از افراد متخصص کمک بگیرید.

2-کثیفی مربوط به جاپودری

در بسیاری از مواقع بخشی از پودر ماشین لباسشویی بر روی دیواره های جاپودری چسبیده و سفت می شود. همین امر می تواند یکی از اصلی ترین دلایل بوی تعفن لباسشویی شما باشد. به همین دلیل بعد از چند بار استفاده از دستگاه تان، بهتر است که قسمت جاپودری را درآورده و آن را مورد شستشو قرار دهید. تمیز کردن به موقع جاپودری دستگاه، مانع از بو گرفتن آن می شود. همچنین اگر میخواهید دلیل باقی ماندن پودر در جاپودری را بدانید حتما مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

3-کثیف بودن تمام مسیرهای خروجی اعم از شیلنگ، فیلتر و پمپ تخلیه

 فیلتر از اصلی ترین قطعات مربوط به ماشین های لباسشویی می باشد. به مرور زمان رسوبات در این قطعه جمع شده و ماندگاری رسوبات به مدت طولانی نیز بارزترین علت بوی بد لباسشویی محسوب می شود. همچنین این مشکل ممکن است به البسه ها نیز سرایت پیدا کند. به همین دلیل پیشنهاد می گردد که شیلنگ ها، فیلتر و پمپ تخلیه دستگاه خود را مورد بررسی قرار دهید تا دلیل این مشکل را بیابید.

4-عدم سرویس کردن ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی نیز مانند برخی از لوازم خانگی به سرویس های دوره ای نیاز دارند. به طوری که در حین سرویس های دوره ای، می توان رسوبات و کثیفی های مربوط به دستگاه یاد شده را مورد نظافت قرار داد. همچنین در حین انجام سرویس های دوره ای،گرفتگی مربوط به لوله های آب و تخلیه نیز مورد بررسی قرار می گیرند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که عدم سرویس دستگاه های مذکور جزو اصلی ترین علت بدبو شدن لباسشویی است.

5-عدم خشک نکردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی بعد از فرایند شستشو

جالب است بدانید که لاستیک دور درب در برخی از قسمت ها حالت چین خوردگی دارد. بنابراین این قسمت ها مناسب ترین مکان برای رسوب مواد شوینده و آب هستند. کثیف بودن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی، می تواند به مرور زمان سبب انتشار بوی متعفن شود. شما می توانید بعد از هر بار استفاده از دستگاه خود، با دستمال تمیز و خشک، لاستیک دور درب ماشین لباسشویی خود را تمیز کنید.

6-ماندن لباس های کثیف در داخل دستگاه برای مدت طولانی

فراموش کردن البسه های شستشو شده در داخل دستگاه، می تواند باعث بوی ناخوشایند در آن باشد. در چنین وضعیتی جاماندن بخار، گرما و رطوبت در داخل دستگاه می تواند بوی نامطبوعی را ایجاد کند. همچنین در این صورت ممکن است میکروب ها نیز محیط مساعدی را برای رشدشان داشته باشند. بنابراین بهتر است که بلافاصله بعد از اتمام کار دستگاه، لباس ها را از داخل ماشین لباسشویی دربیاورید.

7-بستن درب ماشین لباسشویی بعد از اتمام فرایند شستشوی آن

 برخی از افراد عادت کرده اند که بعد از خارج کردن لباس های شسته شده از داخل دستگاه، درب آن را سریعا ببندند. لازم است بدانید که این امر بسیار اشتباه بوده و سبب ایجاد بوی نامطبوع در لباسشویی می شود. چرا که در چنین حالتی اجازه تهویه هوا را به دستگاه نمی دهید. پیشنهاد می شود که درب دستگاه را چند ساعت باز نگه داشته و سپس آن را ببندید. دیگ ماشین های لباسشویی با توجه به اینکه از محیط مرطوب و تاریک برخوردارند، مناسب ترین و بهترین شرایط برای رشد میکروب ها هستند.

چطوری لباسشویی را تمیز کنیم تا بدبو نشود؟

اکنون که با مهمترین علت بوی بد لباسشویی از نزدیک آشنا شدید، می توانید اقدام به تمیز کردن ماشین لباسشویی خود نمایید. پیشنهاد می گردد که جهت تمیز کردن قسمت های مختلف لباسشویی خود از دستمال تمیز استفاده کنید. همچنین بهتر است که بعد از هر شستشو، نوارد لاستیکی دور درب ماشین را با دستمالی خشک نمایید. برخی از افراد ترجیح می دهند که برای رفع بوی بد ماشین لباسشویی خود از بوگیر استفاده کنند. این امر تا حدی مشکل را رفع می کند، ولی نمی تواند علت اصلی بوی بد لباسشویی را به شکل کامل از بین ببرد. به همین دلیل توصیه می شود که با مهمترین راه های از بین بردن بوی ناخوشایند از نزدیک آشنا شوید.

چطوری بوی بد ماشین لباسشویی را برطرف کنیم؟

شما می توانید بعد از شناسایی دلیل بوی نامطبوع لباسشویی خود، اقدامات مربوط به رفع آن را انجام دهید. راهکارهای بسیار متعددی برای از بین بردن بوی نامطبوع دستگاه وجود دارد. این مشکل می تواند به مرور افزایش پیدا کند. بنابراین راهکارهای توصیه شده را حتما به خاطر بسپارید. چرا که در چنین حالتی می توانید به راحتی رایحه بد ماشین لباسشویی خود را از بین ببرید. مهمترین راهکارهای مربوط به رفع بوی بد دستگاه عبارتند از:

چطوری بوی بد لباسشویی را برطرف کنیم

1-به شکل منظم دستگاه خود را تمیز کنید

شما می توانید با استفاده از محلول های خانگی و برس های کوچک، قسمت های مختلف لباسشویی تان را مورد نظافت قرار دهید. همچنین بهتر است که هر چند وقت یک بار پمپ تخلیه ی دستگاه را باز نموده و آن را با دستمال خشک، مورد نظافت قرار دهید. تمیز کردن منظم و مرتب ماشین لباسشویی، مانع از انتشار بوی بد خواهد شد.

2-استفاده از آب گرم در حین شستشو

بسیاری از افراد جهت صرفه جویی در مصرف انرژی، ترجیح می دهند که تنها از آب سرد برای شستن البسه های خود استفاده کنند. برای این منظور نیز از لوله آب گرم در حین نصب دستگاه مذکور استفاده نمی کنند. عدم استفاده از آب گرم، سبب می شود که پودر و مواد شوینده موجود در دستگاه به شکل کامل حل نشود. پیشنهاد می گردد که برنامه شستشوی دستگاه خود را  به گونه ای تنظیم کنید که از آب گرم نیز استفاده نماید.

3-استفاده از مواد شوینده مرغوب و مناسب

امروزه می توانید متنوع ترین انواع مواد شوینده و پودرهای شستشو را در بازار مشاهده کنید. استفاده مواد شوینده نامرغوب، سبب تولید کف بیش از حد در دستگاه می شود. برای رسیدن به نتیجه مطلوب و باکیفیت در حین شستشو، حتما از مواد شوینده مرغوب و مناسب استفاده کنید. همچنین از این طریق می توانید سبب کاهش بوی بد دستگاه باشید. مواد شوینده ی مرغوب، کف صابونی بسیار پایینی را تولید می کنند، در عوض دارای آنزیم های قدرتمندی هستند.

4-بهبود دادن هوای تهویه داخل لباسشویی

بعد از هربار شستشو، درب دستگاه را باز نگه داشته و اجازه دهید هوای داخل آن خارج شد. در صورتی که تهویه هوای داخل ماشین لباسشویی به درستی صورت نگیرد، در این صورت ممکن است بوی بسیار نامطبوعی از دستگاه تان انتشار پیدا کند. دیگ ماشین لباسشویی بایستی به شکل کامل خشک شود تا مکان مناسبی برای رشد میکروب ها نباشد.

5-استفاده از محلول سرکه

اصلی ترین علت بوی بد لباسشویی را، رسوبات و جرم های مختلف شکل داده است. برای از بین بردن هرگونه رسوبات می توانید از محلول های سرکه ای استفاده کنید. برای این منظور بهتر است که هر شش ماه یکبار، دو لیوان سرکه را در داخل دستگاه ریخته و درب لباسشویی خود را به مدت پانزده دقیقه ببندید. سپس برنامه شستشوی دستگاه را روی طولانی ترین برنامه شستشو تنظیم کنید. در چنین حالتی دستگاه بدون البسه شروع به کار خواهد کرد. این امر سبب می شود که تمام چرک ها و رسوبات داخلی دستگاه نیز از بین روند. البته توصیه می شود که از سرکه سفید استفاده کنید.

6-استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن بوی بد دستگاه

در برخی از مواقع نیز می توانید برای از بین بردن تمام جرم ها و رسوبات قسمت های داخلی دستگاه خود، از محلول جوش شیرین استفاده کنید. جوش شیرین تاثیر شگفت انگیزی را در از بین بردن چرک، روغن ها و چربی ها دارد. همچنین شما می توانید جوش شیرین را با سرکه مخلوط کرده و از محلول به دست آمده برای از بین بردن رسوبات دستگاه خود استفاده کنید. استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن ماشین لباسشویی یکی از محبوب ترین روش های خانگی می باشد که بسیاری از خانم ها از آن استفاده می کنند.

آیا مرکزی هست که برای رفع بوی بد لباسشویی تعمیرکار بفرستد؟

افراد می توانند جهت شناسایی علل بوی بد لباسشویی، با شرکت های خدمات از پس از فروش معتبر در ارتباط باشند. برای این منظور نیز بهتر است که با همکاران و سرویسکاران نمایندگی اس پی یار به خصوص تعمیر لباسشویی ال جی با ما در ارتباط باشید. متخصصان ما تجربه ی زیادی در خصوص شناسایی بدبو شدن لباسشویی دارند. همچنین فرقی ندارد که برند و مدل ماشین لباسشویی شما چیست، تعمیرکاران ما می توانند به کمک تجهیزات و ابزارهای در اختیار خود، در کوتاه ترین زمان ممکن بوی نامطبوع دستگاه تان را از بین ببرند. بهتر است که به توصیه های تعمیرکاران ما نیز توجه لازم را داشته باشید چرا که در این صورت می توانید پیشگیری های لازم را در خصوص عدم ایجاد این مشکل داشته باشید.

سوالات متداول

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
ثبت درخواست
پرسش و پاسخ