خانه » علت روشن نشدن لامپ یخچال
علت روشن نشدن لامپ یخچال

علت روشن نشدن لامپ یخچال

یکی از بارزترین و مهمترین ایرادات مربوط به یخچال فریزرها را، روشن نشدن لامپ آنها شکل داده است. اگر شما هم به دنبال بررسی علت روشن نشدن لامپ یخچال فریزر هستید، بایستی آیتم های مختلفی را در یخچال خود مورد بررسی قرار دهید. فراموش نکنید که ایراد مذکور را می توان با کمترین هزینه های ممکن رفع کرد. همچنین توصیه می شود که خودسرانه اقدامی را انجام ندهید. ابتدا مقاله را مطالعه نمایید و اگر توانستید با راهنمایی های ما آن را حل نمایید در غیر اینصورت با نمایندگی های مجاز تعمیرات یخچال تماس بگیرید.

خلاصه ای از دلایل روشن نشدن لامپ یخچال

ردیف علت خاموش شدن لامپ یخچال راهکار مناسب
1 سوختن برد الکترونیکی

کوچکترین نقص فنی در مدار الکترونیکی می تواند مانع از رسیدن برق به لامپ یخچال شود. برای این منظور نیز لامپ یخچال فریزر شما روشن نخواهد شد.

2 خرابی های مربوط به سوکت یا سرپیچ لامپ

لامپ های مورد استفاده در یخچال ها مجهز به سوکت هستند. رطوبت موجود در داخل یخچال سبب زنگ زدگی سوکت مذکور می شود. همچنین در حین نصب نیز بایستی توجه کرد که پایه های سوکت به شکل درست چفت شده باشند.

3 مشکل در سوئیچ درب

میکروسوئیچ در داخل درب تعبیه شده و مجهز به یک فنر می باشد. فنر مذکور با باز شدن درب یخچال باز می شود و لامپ روشن می گردد. با خرابی قطعه مذکور، می توانید سوئیچ را مورد تعویض قرار دهید.

4 سوختن لامپ

لامپ های مورد استفاده در یخچال ها به شکل رشته ای و ال ای دی می باشد. استفاده از لامپ های ال ای دی انرژی کمتری را مصرف می کند. احتمال سوختن و خرابی لامپ های رشته ای بسیار بیشتر از لامپ های ال ای دی می باشد.

لامپ یخچال چگونه کار می کند؟

قبل از پرداختن به این موضوع که چرا لامپ یخچال فریزر روشن نمی شود؟ می توانید راجع به نحوه ی عملکرد این قطعه از نزدیک آشنا شوید. لامپ ها از کارایی بسیار مهمی در دستگاه های یاد شده برخوردارند. مهمترین و اصلی ترین کاربرد مربوط به لامپ در یخچال، جهت بهتر دیده شدن مواد غذایی موجود در داخل آن می باشد. در صورتی که درب یخچال به شکل کامل بسته نشود لامپ درون آن خاموش نخواهد شد. علت روشن نشدن لامپ یخچال را می توان در بروز یک سری از ایرادات برقی یافت. همچنین در نظر داشته باشید که میکروسوئیچ نصب شده بر روی درب یخچال فریزر، مجهز به یک فنر می باشد که در حین باز و بسته شدن این فنر، لامپ یخچال نیز روشن و خاموش می شود. در واقع مکانیزم عملکرد لامپ یخچال بسیار ساده می باشد. نحوه عملکرد لامپ یخچال

روشن نشدن لامپ یخچال چه آسیبی به دستگاه وارد می کند؟

تعمیر نشدن لامپ سوخته یخچال نمی تواند آسیب های جدی تری را به یخچال فریزر شما وارد کند. با خاموش ماندن لامپ یخچال فریزر، شما تنها نمی توانید محتویات درون دستگاه خود را در شب هنگام مشاهده نمایید. با این حال توصیه می گردد که در حین سرویس های دوره ای یخچال فریزر خود، ایراد و عیب لامپ دستگاه را شناسایی نموده و آن را رفع کنید.

چه زمانی باید به فکر تعمیر مشکل خاموش شدن لامپ یخچال فریزر باشیم؟

همانطور که در قسمت قبلی نیز به این امر اشاره شد، خاموش ماندن لامپ یخچال فریزر آسیب جدی تری را به دستگاه تان وارد نمی کند. با این حال بسیاری از تکنسین های توصیه می کنند ایراد مربوط به لامپ دستگاه خود را در اسرع وقت رفع کنید. چرا که ممکن است بروز یکسری از مشکلات در برد الکترونیکی یخچال فریزر، اصلی ترین عامل روشن نشدن لامپ یخچال فریزر باشد. در چنین حالتی اگر به دنبال رفع ایراد نباشید، ممکن است برد الکترونیکی یخچال به شکل کامل بسوزد. در نتیجه شما مجبور خواهید بود که هزینه های بالایی را برای تعمیر برد الکترونیکی دستگاه خود پرداخت کنید.
تمامی علت های بیان شده برای تعمیر انواع برندها یخچال یکسان می باشد. درنتیجه شما برای عیب یابی و تعمیر یخچال دوو، سامسونگ، ال جی، بوش و… با این مشکل؛ می توانید از موارد بیان شده در این بخش بهره مند شوید.

چرا لامپ یخچال روشن نمی شود؟

زمانی که لامپ یخچال روشن نمی شود دلایل متعددی را می توان برای آن متصور بود. شما نیز می توانید هر یک از دلایل و راهکارهای رفع آن را به خاطر بسپارید. البته در صورت عدم روشن شدن لامپ یخچال خود، می توانید به سراغ دفترچه راهنمای دستگاه تان نیز بروید و علت را بررسی کنید. فراموش نشود که تعبیه لامپ در درون یخچال، یکسری از اهداف را دنبال می کند. بنابراین خرابی آن می تواند مشکلات متعددی را به وجود آورد. مهمترین و بارزترین دلیل روشن نشدن لامپ یخچال فریزر عبارتند از: چرا لامپ یخچال روشن نمی شود؟

1-   مشکل در سوئیچ درب

در مبحث مربوط به بررسی علت خاموش شدن لامپ یخچال فریزر، می توان به مشکل و ایرادات سوئیچ درب اشاره کرد. سوئیچ درب یکی از مهمترین و اصلی ترین قطعات تعبیه شده در داخل یخچال فریزر می باشد. خرابی این قطعه می تواند مشکلات و ایرادات زیادی را در یخچال به وجود آورد. بنابراین در صورت که لامپ یخچال فریز شما روشن نمی شود، حتما عملکرد سوئیچ درب را مورد بررسی قرار دهید.
 • چطور بفهمیم علت روشن نشدن لامپ یخچال، خرابی سوئیچ درب است؟

جهت بررسی عملکرد مربوط به سوئیچ درب یخچال فریزر، می توانید درب یخچال خود را به دفعات مکرر باز و بسته نمایید. همچنین در نظر بگیرید که سوئیچ درب از اجزای مختلفی تشکیل شده است. مهمترین بخش این قطعه را، فنر آن شکل داده که طول فنر یاد شده در حین باز و بسته شدن درب یخچال، کم و زیاد می شود.
 • چطوری سوئیچ درب یخچال خراب میشود؟

در صورتی که درب یخچال فریزر خود را به دفعات مکرر باز و بسته نمایید، ممکن است سوئیچ درب دچار یکسری از مشکلات شود. همچنین در برخی از مواقع وارد شدن هرگونه ضربه به درب یخچال فریزر، ممکن است آسیب های زیادی را به سوئیچ درب وارد کند.
 • چطوری خرابی سوئیچ درب را تعمیر کنیم؟

جهت رفع ایرادات مربوط به سوئیچ درب یخچال فریزر، می توانید قطعه مذکور را باز کرده و آن را مورد بررسی قرار دهید. برای این منظور نیز به یکسری از ابزارها نیاز دارید تا بتوانید قطعه یاد شده را به شکل کامل مورد بررسی قرار دهید که نیاز به تعمیرکار مجهز دارد.
 • برای جلوگیری از خرابی سوئیچ درب چکار کنیم؟

جهت استفاده ی صحیح از سوئیچ درب یخچال فریزر خود، توصیه می گردد که در صورت نیاز درب یخچال فریزر خود را باز و بسته نمایید و به آرامی آن را باز و بسته کنید. چون این مورد آسیب جدی به سوئیچ درب وارد شود.

2-    سوختن لامپ

بارزترین دلیل خاموش شدن لامپ یخچال فریزر را سوختن لامپ شکل داده است. در صورتی که لامپ یخچال تان بسوزد، روشن شدن آن امکان پذیر نمی باشد. برخی از لامپ های استفاده شده در یخچال فریزرها، از عمر مفید کوتاهی برخوردارند. بنابراین به نوع و جنس لامپ یخچال خود توجه لازم را داشته باشید.
 • چطوری سوختن لامپ را بررسی کنیم؟

در صورت سوختن لامپ بهتر است که آن را باز کرده و مورد تعویض قرار دهید. جنس لامپ های تعبیه شده در یخچال های قدیمی از نوع رشته ای هستند. شما با باز کردن درب یخچال تان متوجه می شوید که لامپ درون دستگاه روشن نخواهد شد. تشخیص ایراد و مشکل یاد شده بسیار راحت تر از سایر خرابی های یخچال می باشد.
 • چرا لامپ یخچال میسوزد؟

لامپ های مورد استفاده در یخچال فریزرها، دارای عمر مفید مختلفی هستند. بنابراین ممکن است بعد از مدتی عمر مفید لامپ یخچال تان تمام شده باشد. برای رفع چنین مشکلی می توانید بهترین انواع لامپ های ال ای دی را تهیه کرده و مورد نصب قرار دهید. در نظر بگیرید که لامپ های ال ای دی کمترین میزان برق را استفاده می کنند. همچنین در یخچال های دوقلو، فریزرتان نیز مجهز به لامپ های ال ای دی می باشد.

3-    خرابی سوکت یا سرپیچ لامپ

خرابی سوکت یا سرپیچ لامپ یکی از مهمترین دلایل روشن نشدن لامپ یخچال فریزر می باشد. سرپیچ لامپ در قسمت پایینی لامپ قرار گرفته است. این قسمت از لامپ تحت رطوبت یخچال قرار گرفته و به مرور زمان دچار زنگ زدگی می شود. از سوی دیگر سیمی نیز به قسمت سرپیچ لامپ وصل شده است. در صورتی که سیم مذکور نیز دچار آسیب شود، لامپ یخچال تان روشن نخواهد شد.
 • چطور بفهمیم دلیل خاموش شدن لامپ یخچال از خرابی سوکت یا سرپیج است؟

در چنین حالتی می توانید لامپ را باز کرده و قسمت سرپیچ آن را با دقت مورد بررسی قرار دهید. همچنین سیم مربوط به سرپیچ را نیز چک نمایید. در برخی از مواقع روکش سیم های یاد شده دچار فرسودگی شده و شما می توانید سیم ها را به شکل لخت مشاهده کنید.
 • چطوری سوکت یا سرپیچ لامپ خراب میشود؟

توجه داشته باشید که میزان رطوبت موجود در یخچال های فریزر بسیار بالا می باشد. بنابراین رطوبت ایجاد شده ممکن است آسیب جدی تری را به سرپیچ لامپ وارد کند. چرا که سرپیچ لامپ از جنس فلز می باشد و چنانچه تحت رطوبت قرار بگیرد، دچار زنگ زدگی می شود.
 • چطوری مشکل خرابی سرپیچ لامپ را برطرف کنیم؟

در صورت مواجه شدن با چنین مشکلی، بهتر است که لامپ و سرپیچ یخچال خود را مورد تعویض قرار دهید. برای تعویض لامپ یخچال تان نیز می توانید با ما در تماس باشید. متخصصان ما در عرض  چند دقیقه می توانند عیب یابی یخچال تان را انجام دهند.
 • برای جلوگیری از این اتفاق چکار کنیم؟

شما می توانید از سرپیچ های مقاوم و باکیفیت برای لامپ یخچال خود استفاده کنید. سرپیچ های مورد استفاده در لامپ های ال ای دی بسیار متفاوت تر از سرپیچ لامپ های رشته ای می باشد. قیمت سرپیچ های ال ای دی بسیار مناسب تر از رشته ای است.

4-    خرابی مربوط به برد الکترونیکی

روشن نشدن لامپ یخچال فریزر را می توان در خرابی مربوط به برد الکترونیکی جستجو کرد. در برخی از مواقع کوچکترین ایراد و خرابی در برد الکترونیکی، ممکن است سبب خاموش شدن لامپ باشد. تعمیرات مربوط به برد الکترونیکی به تجربه ی بسیار بالایی نیاز دارد. چرا که قطعه یاد شده جزو اصلی ترین و حساس ترین قطعات مورد استفاده در یخچال فریزرها می باشد. تعمیرکارانی که تجربه کافی را در خصوص تعمیر برد الکترونیکی ندارند، می توانند مشکلات زیادی را برای دستگاه تان به وجود آورند.
 • چطور بفهمیم دلیل روشن نشدن چراغ یخچال خرابی برد الکترونیکی است؟

جهت بررسی ایرادات مربوط به برد الکترونیکی، می توان آن را با احتیاط  مورد چک قرار داد. همچنین در نظر بگیرید که بررسی برد الکترونیکی کار ساده ای نمی باشد. بنابراین جهت بررسی خرابی های مربوط به قطعه ی یاد شده، بایستی با تکنسین های حرفه ای در این زمینه تماس بگیرید.
 • چرا برد الکترونیکی خراب میشود؟

در بسیاری از مواقع نوسانات مربوط به برق شهری و عدم استفاده از محافظ برقی، اصلی ترین عامل بروز یکسری از ایرادات در برد الکترونیکی یخچال می شود. این امر نیز به نوبه ی خود در روشن یا خاموش شدن لامپ یخچال نیز تاثیرگذار خواهد بود. عملکرد مربوط به برد الکترونیکی بسیار حساس بوده و از اهمیت زیادی نیز برخوردار است. خرابی برد الکترونیک علت روشن نشدن لامپ یخچال
 • چطوری مشکل برد الکترونیکی را برطرف نماییم؟

تعمیرکاران ما می توانند با استفاده از ابزارها و تجهیزات در اختیار خود، برد الکترونیکی شما را مورد بررسی قرار دهند. برد الکترونیکی یکسری از خازن ها و سیم ها را به خود اختصاص داده است. کوچکترین مشکل در هر یک از قطعات داخل برد الکترونیکی، سبب خرابی های بسیاری خواهد شد. پس برای تعمیر آن حتما با نمایندگی های مجاز برند دستگاهتان تماس بگیرید.
 • برای جلوگیری از این اتفاق چکار کنیم؟

سرویسکاران و تعمیرکاران حرفه ای ما پیشنهاد می کنند که برای جلوگیری از خرابی مربوط به برد الکترونیکی یخچال فریزر خود، سرویس های دوره ای را به موقع انجام دهید. همچنین شما می توانید برای وصل کردن یخچال خود به پریز برق، از محافظ برقی استفاده نمایید.

معرفی بهترین نمایندگی برای عیب یابی روشن نشدن لامپ یخچال

اگر شما نیز با مشکل خاموش شدن لامپ یخچال فریزر خود مواجه شدید، با متخصصان ما از شرکت اس پی یار در ارتباط باشید. معمولا خاموش شدن لامپ جزو رایج ترین خرابی مشاهده شده در این دستگاه ها می باشد. همکاران ما می توانند در کمتر از چند دقیقه علت روشن نشدن لامپ یخچال را شناسایی نموده و اقدامات مربوط به رفع آن را انجام دهند. از سوی دیگر هزینه های تعویض لامپ بسیار مناسب می باشد. شرکت اس پی یار جزو بهترین شرکت ها در خصوص تعمیرات لوازم خانگی است. همچنین تعمیرکاران و سرویسکاران ما در دوره های آموزشی بسیار متعددی شرکت کرده اند و می توانند بهترین خدمات را برای مشتریان خود ارائه دهند.

سوالات متداول

چرا لامپ یخچال فریزر خاموش است؟ دلایل زیای برای روشن نشدن لامپ یخچال وجود دارد که برخی از آن ها ساده و به دست خود شما قابل حل است و برخی دیگر جدی تر و حساس تر هستند و نیاز به تعمیرکار دارد. ما تمامی دلایل را در محتوا پوشش داده ایم. آیا روشن نشدن لامپ یخچال مشکلی ایجاد می کند؟ روشنایی در یخچال باعث مشاهده محتویات درونی دستگاه میشود و به خودی خود مشکل خاصی برای یخچال ایجاد نمی کند. البته اگر علت این خرابی به برد الکترونیکی مرتبط باشد بحث جدی تر میشود. باید ابتدا دلایل ایجاد این مشکل را بیابید و سپس دربارهی مهم بودن یا نبودن آن تصمیم بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
پرسش و پاسخ
ثبت درخواست
جستجو
تماس