خانه » دلیل روشن نشدن ماشین لباسشویی
علت روشن نشدن لباسشویی

دلیل روشن نشدن ماشین لباسشویی

علت روشن نشدن ماشین لباسشویی را می توانید در خرابی بسیاری از قطعات جستجو کنید. گاهی ممکن است یک دلیل ساده داشته باشد که با خواندن همین مقاله هم برطرف شود. هم می تواند مشکل جدی تری داشته باشد که اگر زودتر پیگیری نکنید خرابی های بیشتری به بار بیاورد. در هر دو صورت ما تمامی دلایل کار نکردن لباسشویی را بیان می کنیم تا شما بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. این دلایل و رفع آنها تمامی برندها را شامل می شود. پس برای تعمیر لباسشویی آاگ، پاکشوما، ال جی، آزمایش، کنوود و… با این مشکل میتوانید از این مقاله بهره ببرید.

لباسشویی چگونه کار میکند؟

قبل از بررسی دلایل روشن نشدن لباسشویی، بهتر است که در مورد برخی از قطعات مهم دستگاه مذکور اطلاعاتی را کسب کنید. همچنین جهت روشن شدن ماشین های لباسشویی، بایستی یکسری از قطعات به شکل هماهنگ با یکدیگر کار کنند. از مهمترین این قطعات می توان به:

 • شیر برقی
 • پمپ تخلیه آب
 • دیگ
 • موتور
 • برد الکترونیکی
 • سنسور المنت
 • میکرو سوئیچ درب و غیره اشاره کرد.

هر یک از قطعات مذکور وظیفه ای را بر عهده دارند. چنانچه ماشین لباسشویی شما نیز روشن نمی شود، می توانید ایراد و مشکل را در قطعات مذکور جستجو کنید. جهت فهمیدن دلیل روشن نشدن ماشین لباسشویی به ادامه مطلب توجه نمایید.

کاربران گرامی مجموعه تعمیرات لوازم خانگی اس پی یار، در صورت نیاز به تعمیرات ماشین لباسشویی، با تکنسین های مجموعه اس پی یار تماس حاصل فرمایید.

چرا لباسشویی روشن نمیشود  چیست؟

توجه داشته باشید که بسیاری از قطعات تعبیه شده در ماشین های لباسشویی، از ساختار پیچیده ای برخوردارند. همچنین این قطعات نقش اصلی را در عملکرد دستگاه دارند. بنابراین کوچکترین ایراد یا خرابی در قطعات ماشین لباسشویی، عملکرد آن را با مشکل مواجه می سازد. مهمترین دلایل باعث میشوند لباسشویی روشن نشود عبارتند از:

چرا لباسشویی روشن نمیشود

1-   خرابی موتور

خرابی موتور می تواند مهمترین علت روشن نشدن لباسشویی باشد. فراموش نشود که موتور یکی از بزرگ ترین و مهمترین قطعات تعبیه شده در دستگاه مذکور می باشد. کوچکترین خرابی در این قطعه می تواند عملکرد لباسشویی را با مشکل مواجه سازد.

 • این قطعه کجای لباسشویی می باشد و چطوری آن را بررسی کنیم؟

موتور در قسمت پشت دستگاه قرار گرفته است. در واقع موتور مجموعه ای از مهمترین قطعات را به خود اختصاص داده است. تمام فرایند مربوط به شستشو لباسشویی توسط موتور دستگاه کنترل می شود.

 • چرا موتور لباسشویی خراب می شود؟

با گذشت زمان، موتور دستگاه نیز دچار یک سری از خرابی ها و ایرادات می شود. البته در بسیاری از مواقع عدم استفاده صحیح کاربران از دستگاه، خرابی موتور لباسشویی را به دنبال خواهد داشت.

 • رفع مشکل روشن نشدن لباسشویی با تعمیر موتور

جهت رفع ایرادات مربوط به موتور، بایستی از تکنسین های حرفه ای در این زمینه کمک بخواهید. لازم به ذکر است که تعمیرات موتور به زمان زیادی نیاز دارد. همچنین در برخی از مواقع هزینه های آن به مراتب بیشتر از خرابی های دیگر است.

 •  چطوری از خرابی موتور لباسشویی جلوگیری کنیم؟

شما می توانید جهت جلوگیری از خرابی موتور دستگاه خود، سرویس های دوره ای ماشین لباسشویی تان را به موقع انجام دهید. همچنین دستگاه خود را به دور از رطوبت و گرما مورد نصب قرار دهید.

2-    سوختن سنسور المنت

      سوختن سنسور المنت لباسشویی به دنبال خود مشکلات زیادی را خواهد داشت. در واقع یکی از مهمترین دلیل روشن نشدن لباسشویی را سوختن قطعه ی یاد شده شکل داده است. قطعه ی مذکور در تمام ماشین های لباسشویی از یک مدل و  طراحی برخوردار است.

 • وظیفه سنسور المنت در دستگاه

اصلی ترین وظیفه ی مربوط به سنسور المنت ماشین لباسشویی را گرم کردن آب شکل داده است. توان متعلق به قطعه یاد شده بین 1800 تا 2400 وات می باشد.  این قطعه حداکثر دمای 250 درجه سانتی گراد را می تواند تحمل کند.

مطالعه بیشتر: نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی زیمنس

 • چرا سنسور المنت می سوزد

در برخی از مواقع میزان جریان الکتریسیته عبوری از سنسور المنت به قدری بالا می باشد که سبب ایجاد اصطحکاک و گرما شده و به دنبال خود نیز سوختن سنسور المنت را خواهد داشت. چرا که حرارت و گرمای تولید شده، جذب نشده و این امر نیز به سنسور المنت آسیب وارد می کند.

 • از کجا بفهمیم  سنسور المنت سوخته است؟

جهت بررسی وضعیت سنسور المنت می توان قطعه ی مذکور را به کمک تجهیزات و ابزارهای مختلف مورد کنکاش قرار داد. البته افراد عادی نمی توانند اقدام به عیب یابی سنسور المنت نمایند.

 • رفع مشکل روشن نشدن لباسشویی با تعمیر این قطعه

شما می توانید با رفع جهت رفع هرگونه ایراد سنسور المنت ماشین لباسشویی خود، با متخصصان باتجربه ی ما در تماس باشید. همکاران ما می توانند در زمان کوتاهی خرابی سنسور المنت دستگاه شما را مورد عیب یابی قرار دهند.

3-    سوختن پمپ تخلیه

در برخی از مواقع سوختن پمپ تخلیه اصلی ترین علت روشن نشدن لباسشویی محسوب می گردد. توجه نمایید که ماشین های لباسشویی از قطعات بسیار متعدد و حساسی تشکیل شده اند. بنابراین بروز کوچکترین ایراد در یکی از این قطعات، می تواند دردسرهای متعددی را به دنبال داشته باشند.

 • نقش پمپ تخلیه در دستگاه

اصلی ترین نقش پمپ تخلیه در ماشین لباسشویی را، تخلیه آب از دستگاه شکل داده است. چنانچه قطعه ی مذکور خراب شود، دستگاه شما نمی تواند فرایند آبکشی و تخلیه آب را به شکل ایده آل انجام دهد.

 • چرا پمپ تخلیه خراب می شود؟

در بسیاری از مواقع گیر کردن آشغال در پمپ تخلیه یا مسدود شدن شلنگ تخلیه، ممکن است خرابی قطعه ی مذکور را به دنبال داشته باشد. در چنین وضعیتی بهتر است که دستگاه را خاموش کرده و آن را مورد عیب یابی قرار دهید.

 • علائم خرابی پمپ تخلیه

از مهمترین علائم مربوط به خرابی این قطعه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. جا ماندن آب در داخل دیگ دستگاه
 2. عدم شنیده شدن صدا در حین خروج آب از پمپ
 3. فعال ماندن پمپ در مدار اشاره کرد

مطالعه بیشتر: تعمیر ماشین لباسشویی سامسونگ

 • رفع خرابی روشن نشدن لباسشویی با تعمیر پمپ تخلیه

جهت رفع ایرادات و خرابی های مربوط به این قطعه می توانید قطعه ی مذکور را مورد تعمیر یا تعویض قرار دهید. از سوی دیگر برای تعمیر لباسشویی خود می توانید با ما در تماس باشید.

4- ایرادات مربوط به برد الکتریکی

خرابی برد الکتریکی می تواند یکی از مهمترین علل روشن نشدن لباسشویی باشد. برد الکتریکی تمام برنامه ی شستشو دستگاه را بر عهده دارد. قطعه ی یاد شده از قیمت بالایی برخوردار است و نقش اساسی را در فرایند شستشو دارد.

 • وظیفه ی برد الکتریکی چیست

برد الکتریکی ماشین های لباسشویی را با اسم پی سی بی نیز می شناسند. این قطعه می تواند وزن کل البسه ها را محاسبه نموده و براساس آن، مقدار آب و مواد شوینده را تنظیم کند. در واقع برد الکتریکی مانند مغز دستگاه عمل خواهد کرد.

 • خرابی های مربوط به برد الکتریکی

این قطعه از تعداد بسیار زیادی سیم ها و مدارها تشکیل شده است. بروز هرگونه سوختگی یا پارگی در سیم های مربوط به مدار برد الکتریکی، سبب می شود که قطعه مذکور عملکرد خود را به شکل درست انجام ندهد.

 • علت خرابی برد الکتریکی

در بسیاری از مواقع جریان اضافه الکتریکی می تواند آسیب های بسیار جدی تری را به برد ماشین لباسشویی وارد کند. به همین دلیل توصیه می شود که جهت روشن کردن لباسشویی خود، از محافظ برق استفاده نمایید.

 • رفع مشکل روشن نشدن لباسشویی با تعمیر برد

شما می توانید برای رفع خرابی مذکور، برد را مورد تعمیر یا تعویض قرار دهید. همچنین بهتر است که با نصب محافظ برق، شدت نوسانات برق شهری را کنترل نمایید. در چنین وضعیتی آسیب کمتری به برد الکتریکی دستگاه تان وارد خواهد شد. به یاد داشته باشید که به هیچ وجه خود اقدام به تعمیر نکنید و حتما با یک نمایندگی معتبر تعمیرات لباسشویی تماس بگیرید.

5-    خرابی میکروسوئیچ درب

زمانی که لباسشویی روشن نمی شود، می توان به خرابی میکروسوئیچ درب توجه کرد. میکروسوئیچ وظیفه ی مهمی را در حین شستشوی البسه ها دارد. البته قطعه ی یاد شده را می توان مورد تعمیر و تعویض قرارداد.

 • کارایی میکروسوئیچ درب

میکروسوئیچ در درب لباسشویی واقع شده است و تا زمانی که درب دستگاه را به شکل کامل نبندید، برد الکتریکی دستور و اجازه روشن شدن را به دستگاه نمی دهد. به همین دلیل خرابی این قطعه از بارز ترین علت روشن نشدن ماشین لباسشویی می باشد.

 • علت خرابی میکروسوئیچ درب

شل شدن پیچ مربوط به میکروسوئیچ و شکستگی آن، از مهمترین آیتم هایی می باشد که خرابی قطعه یاد شده را به دنبال دارد. در صورت خراب شدن میکروسوئیچ، درب لباسشویی بسته نمی شود.

 • رفع مشکل روشن نشدن ماشین لباسشویی با تعمیر میکروسوئیچ

شما می توانید برای رفع ایراد مربوط به این قطعه، میکروسوئیچ درب دستگاه خود را مورد تعمیر یا تعویض قرار دهید. البته قیمت مربوط به قطعه یاد شده بسیار مناسب است.

6-    سوختن پارازیت گیر

اگر شما هم به دنبال بررسی اصلی ترین دلایلی هستید که باعث می شود لباسشویی روشن نشود، بهتر است که پارازیت گیر دستگاه تان را مورد بررسی قرار دهید. قطعه ی یاد شده در مسیر ورودی برق قرار گرفته است و وظیفه ی مهمی را عملکرد دستگاه بر عهده دارد.

خرابی پارازیت گیر علت روشن نشدن لباسشویی

 • نقش پارازیت گیر در دستگاه

پارازیت گیر ماشین لباسشویی را بسیاری از افراد با اسم نویز گیر می شناسند. این قطعه در مسیر ورودی جریان الکتریکی قرار گرفته و مانع آسیب رساندن خسارت به قطعات مختلف می شود. در محیط هایی که جریان الکتریکی از نوسانات زیادی برخوردار است، نقش پارازیت گیر بسیار پر رنگ تر می شود.

مطالعه بیشتر: تعمیرات ماشین لباسشویی پاکشوما

 • خرابی های مربوط به پارازیت گیر دستگاه

در بسیاری از مواقع شاهد سوختن پارازیت گیر دستگاه هستیم. چرا که این قطعه مدام در معرض جریان الکتریکی قرار گرفته و ممکن است بعد از گذشت زمان، دچار خرابی شود.

 • نحوه ی شناسایی خرابی پارازیت گیر

خرابی پارازیت گیر دستگاه می تواند سبب خرابی برد الکتریکی لباسشویی نیز شود. همچنین جهت عیب یابی پارازیت گیر دستگاه می توان از ابزارهای مختلفی استفاده کنید که نیاز به تعمیرکار مجهز به تجهیزات دارد. از این رو می توانید با نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی اس پی یار تماس بگیرید.

 • رفع ایراد روشن نشدن لباسشویی با تعمیر پارازیت گیر

پیشنهاد می گردد که در صورت خرابی پارازیت گیر ماشین لباسشویی، آن را مورد تعویض قرار دهید. همچنین قیمت مربوط به قطعه ی یاد شده، بسیار مناسب بوده و در حین تعویض از قطعه اورجینالی استفاده می کنند.

7-    مشکل در کابل یا پریز برق

در صورتی که پریز برق یا کابل مربوط به ماشین لباسشویی خود دچار ایراد و مشکل شود، در چنین وضعیتی ماشین لباسشویی شما نمی تواند عملکرد خود را انجام دهد. همچنین بدون برق نمی توان دستگاه را روشن نمود و البسه های مد نظرتان را مورد شستشو قرار دهید.

 • خرابی مربوط به پریز برق

در بسیاری از مواقع خرابی مربوط به پریز برق ماشین لباسشویی، اصلی ترین دلیل روشن نشدن دستگاه می باشد. در چنین وضعیتی می توانید پریز برق دستگاه خود را مورد تعویض و تعمیر قرار دهید.

 • تعمیر یا تعویض پریز یا کابل برق

جهت تعویض یا تعمیر پریز یا کابل برق خود، می توانید از افراد کاربلد در این زمینه کمک بخواهید. توصیه می کنیم که خودسرانه اقدام به تعمیر یا تعویض پریز برق دستگاه خود ننمایید.

 • علت خرابی پریز یا کابل برق

توجه داشته باشید که پارگی سیم یا کابل ماشین لباسشویی، ممکن است اتصال جریان الکتریکی را با مشکل مواجه سازد. همچنین نوسانات برق نیز در خرابی کابل یا پریز برق، نقش بسیار مهمی را خواهد داشت.

 • راهنمای رفع ایراد مذکور

شما می توانید در حین سرویس های دوره ای، کابل و پریز برق دستگاه خود را نیز، مورد بررسی قرار دهید. چرا که در چنین وضعیتی می توانید ایرادات جزئی مربوط به پریز و کابل برق ماشین لباسشویی خود را رفع نمایید.

معرفی بهترین نمایندگی برای رفع مشکل روشن نشدن لباسشویی

یکی از بهترین و معروف ترین شرکت های خدماتی تعمیرات ماشین لباسشویی را، شرکت اس پی یار شکل داده است. شرکت ما متخصصان و تکنسین های حرفه ای را به خود اختصاص داده است. شما می توانید جهت بررسی انواع دلایل و علت روشن نشدن لباسشویی، با ما در ارتباط باشید. در صورتی که با مطالعه مقاله همچنان نمیتوانید ایراد مذکور را برطرف نمایید با ما تماس بگیرید، زیرا مهمترین ویژگی های مربوط به شرکت اس پی یار عبارتند از:

 • ارائه خدمات سریع در کوتاه ترین زمان ممکن
 • استفاده از قطعات اورجینال در حین تعویض قطعات
 • ارائه خدمات بی نظیر در منزل
 • امکان ثبت درخواست به شکل تلفنی و آنلاین
 • ارائه ضمانت نامه معتبر برای خدمات صورت گرفته از سوی تعمیرکاران اس پی یار
 • تعرفه های مناسب برای خدمات انجام شده.

سوالات متداول

دلیل اینکه ماشین لباسشویی روشن نمیشود چیست؟

ما در این مقاله به 7 دلیل مهم که باعث روشن نشدن ماشین لباسشویی میشود، اشاره کرده ایم. این دلایل شامل: خرابی پمپ تخلیه، مشکل در پریز برق، خرابی برد و … میشود. برای مشاهده تمامی علت ها و راهکار برطرف نمودن هر یک کلیک نمایید.

چه قطعاتی باعث روشن نشدن لباسشویی می شود؟

هر قطعه ای که در کارکردن ماشین لباسشویی دخالت دارد باعث ایجاد این مشکل می شود. ما در مقاله تمامی قطعاتی که در نحوه کارکرد لباسشویی تاثیر گذار هستند را بیان نموده ایم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
ثبت درخواست
پرسش و پاسخ